Damon Graham Devereux Hill, Londonban szletett 1960. szeptember 17-n, a ktszeres Forma 1-es vilgbajnok, Graham Hill fiaknt. Fiatal korban a Haberdashers-i 'Aske' Fiiskola dikja. Damon Hill versenyzi plyafutst motorozssal kezdte, amelyet csak 1984-ben vltotott t az egylses autversenyzsre. Ezutn lassan bizonytani kezdett a Formula Fordban, majd a Forma 3-ban s Formula 3000-ben. Az alkalmanknti hihetetlen gyorsasgt, s preczsgt emltettk ekkor a szakrtk elnyknt szmra. Ennek ellenre soha sem nyert vilgbajnoki cmet Forma 3000-ben, pedig legalbb 5 alkalommal is vezette a pontversenyt.
Hill 1992-ben robbant be a Forma 1 letbe, a Brabham csapat versenyzjeknt, hogy teljestsen 2 szezonkzi nagydjat. Hill ekkor mr tesztpiltai llssal rendelkezett – az ekkori egyeduralkod – a Williams-Renault csapatnl, s amikor Nigel Mansell gy dnttt, hogy plyafutst az IndyCarsban folytatja tovbb, akkor a csapat leigazolta t, hivatalos versenyznek is 1993-ban. Hill mr ekkor bebizonytotta, hogy kpes felvenni a versenyt a ngyszeres vilgbajnok, Alain Prostal, aki ekkor csapattrsa volt. gy, bebiztostotta helyt csapatnl, Martin Brundle-el szemben, aki ekkor harcolni prblt a Williams msik piltai lsrt Hill-lel. Sok balszerencse utn Hill, az els teljes Forma 1-es szezonja vgre 3 futamgyzelmet s 2 els rajtkockt datlt. gy az els msodik-genercis pilta lett a Forma 1 trtnetben. Az, hogy Prost volt a csapattrsa bizonythatan a pilta elnyre vlt, s gy ennek hatsra Hill sok tapasztalatot gyjthetett a francia professzortl.
1994-ben a nhai hromszoros vilgbajnok, Ayrton Senna csatlakozott Hill csapathoz, a Williamshez. A szezon eltti tallgatsok mind Senna jabb vilgbajnoki gyzelmt jsoltk, de ez a brazil imolai tragikus hallval meghisult. gy Hill hirtelen a csapat els szm piltjaknt tallta magt, nagyszer autjval. Barcelonban lendlt t rzelmi holtpontjn, s elhatrozta, hogy e tragikus v ellenre fogja elhdtani a vilgbajnoki cmet. gy ebben az veben, pldul megynyerte azt a Brit nagydjat, amit desapja lete sorn soha sem tudott megnyerni. Hill megprblt mindent megtenni a cm rdekben, de az utols nagydjon, Adelaide-ben elvesztette a lehetsgt, hogy vilgbajnok legyen. Ekkor Michael Schumacherrel kerlt sszetzsbe, aki a nagydj sorn - egy megcsszs kvetkeztben - elhagyta a plyt s sszetrte kocsijt, a nmet szerencsjre vissza tudott jnni a plyra. Ennek kvetkeztben Hillt folyamatos nyoms alatt tartotta, akivel egy vletlen kanyar utn sszetkztek. gy Hill is s Schumacher is kiesett, s Schumacher a 1 pontos elnyt kihasznlva lett az ez vi vilgbajnok.
Hill magabiztos volt, s bzott az 1995-s vilgbajnoki cm gyzelmben. Hill csapata, a Williams, termszetesen harcolt a csapat vilgbajnoki cmrt is, az 1994-ben mr sikeresen legyztt Benetton-nal. A csapat tagja volt mg Hill mellett, a fiatal David Coulthard, aki mellett most els szm piltnak rezhette magt. A szezon Hill szmra elg rosszul kezddtt, mert Brazliban egy mechanikai problma miatt kocsija felfordult, de a Schumacher bakijai miatt szerzett csom gyzelemmel vezette a vilgbajnoki pontversenyt s meg szerette volna nyerni a vilgbajnoki cmet. De ekkor a versenynek mg nem volt vge. Schumacher legjobb formjt hozva megvdte a vilgbajnoki cmt 1995-ben is, kt versennyel az v vge eltt, s hogy a helyzet mg rosszabb legyen a Williams is elvesztette az 1994-ben mg uralt csapat vilgbajnoki cmet. Hill ebben az veben (1995) rengeteg nagy hibt kvetett el, ami miatt Frank Williams elgondolkozott azon, hogy lecserli t Heinz-Harald Frentzenre. Ez Hill szerencsjre nem trtnt meg s megszletett a megegyezs - mg egy vre - a csapat s Hill kztt, ami egy utols bizonytsi lehetsget adott a versenyz szmra.
1996-os v egyrtelmen Hill malmra hajtotta a vizet: a Williams volt a mezny leggyorsabb autja s Hill gy kpes lehett a kivl csapattrsval, Jacques Villeneuve-vel (aki ekkor els vt tlttte a Forma 1-ben), a csapatvilgbajnoki cm elhdtsra is, az egyni vilgbajnoki cme mellett. gy vlt az els msodik-genercis vilgbajnokk, apja rvn. Ebben az vben sszesen 8 gyzelmet szerzett s az idmr edzsek sorn soha sem hagyta el az els rajtsort. Hill kifejezetten lvezte karrierje legjobb vt, br egy kisebb hibt elkvetett: Monacban, ott ahol desapja kifejezetten a versenyek uralkodja volt, ez vben nem tudott gyzelmet aratni vezet pozcibl, technikai problmi miatt. Egybknt ez utbbi versenyt ekkor Olivier Panis nyerte, aki ekkor aratta lete els s utols nagydj gyzelmt. Annak ellenre, hogy vilgbajnok lett, tovbb a szurkolk s a mdia hatsa ellenre a Williams elbocsjtotta t s Frentzen-nel helyettestette.
Mint vilgbajnok Hill rendkvl keresett lett, de ennek ellenre egy kis csapathoz, Arrows-hoz szerzdtt. Az 1997-es cmvdse sikertelen volt Villeneuve-vel szemben, mert a kocsija versenykptelen volt, ennek ellenre azrt sikerlt pontokat gyjtenie. Els pontjt Silverstone-ban szerezte meg, mg ezzel a kocsival a szinte csodlatra mlt eredmnyt, a msodik helyrt jr 6 pontot Magyarorszgon sikerlt neki begyjtenie. Ez volt szmra az v fnypontja. Annak ellenre, hogy Villeneuve nyerte a versenyt, Hill egy csodlatra mlt versenyzst tudott bemutatni a Bridgestone abroncsainak ksznheten, amelyek tkletesen mkdtek. Kzel a vghez, sajnos Hill remnyei a 10 ponttl elszlltak, mert a kocsijban a csavaraltt elszllt, gy a szlsebes Villeneuve knnyedn megnyerhette a versenyt s Hillnek gy csak a msodik hely jutott, ami azrt gy is csodlatra mlt. Az v vgen elhagyta a TWR-Arrows csapatot, es hrbe hoztk tbbek kztt a McLarennl is, de vgl Eddie Jordan istlljt a Jordan GP-t vlasztotta.
1998-ban els nyilatkozataiban azt mondta, hogy azrt jtt a Jordanhez, hogy nyerjen, ami fleg az v els felt figyelembe vve elegg elhamarkodott kijelentsnek tnt, semmi sem akart az angol vilgbajnoknak sszejnni. A jg Hockenheimben trt meg, ahol egy 4. hellyel rukkolt el, majd Magyarorszagon, egykori sikerei helysznn ezt meg tudta ismtelni. A csoda 1998-ban a Belga GP-n jtt el. Az idmrn a 3. helyet szerezte meg s kedvez pozcija miatt nem keveredett bele az emlkezetes rajtbalesetbe, gy az jraindtott rajtnl az els helyen tallta magt, mikor is Mika Hkkinen ismt kicsszott, ezttal vgrvnyesen. Schumacher megelzte, de mg gy is dobogon volt. Azonban az emlkezetes Schumacher-Coulthard tkzs utn mr semmi nem akadlyozhatta meg abban, hogy megnyerje 22. versenyet, amely a Jordan GP els gyozelme is volt egyben, mindjrt ketts siker, mivel Ralf Schumacher Hill csapattrsa a msodik helyen vgzett. Monzban s Suzukban is tudott pontokat szerezni. Az v vgen a Jordan a negyedik lett a konstruktrk kztt, mig Hill a hatodik helyen zrt, ami szp teljestmnynek mondhat.
1999-ben nagy remnyekkel vgott neki a szezonnak, de rnyka volt sajnos rgi nmagnak, nem tudta visszaadni 1998-as formjat, inkbb jdonslt csapattrsa, Heinz-Harald Frentzen aratta a sikereket... Hill azonban ebben az vben is
Damon Hill – Adatlap |